lakiernia

PROSZKOWA

flaga flaga

CHROSTOWSKI

+48 604 265 579

Adres: 74-404 Cychry ul. Kostrzyńska 1

NIP: PL5971288288

Jakie materiały podlegają malowaniu proszkowemu?Malowanie proszkowe to bardzo popularna metoda wykańczania bardzo różnych elementów – od części mebli po elementy dużych konstrukcji stalowych. Wielką zaletą tego sposobu nanoszenia powłoki malarskiej jest możliwość uzyskania jednolitej powierzchni w dowolnym kolorze, która jest odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne, wilgoć, działanie substancji chemicznych lub uszkodzenia mechaniczne. Największym ograniczeniem technologii malowania proszkowego jest to, że nie może być ona stosowana do wszystkich rodzajów materiałów. Zobaczmy, na czym polega malowanie proszkowe i co można w ten sposób pokryć farbą.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na wykorzystaniu siły przyciągania elektrostatycznego. Przed rozpoczęciem procesu lakierowania powierzchnia elementu, który ma być pokryty farbą, musi być odpowiednio oczyszczona mechanicznie lub chemicznie i odtłuszczona. Jeśli wymaga tego rodzaj zastosowania lub warunki, w jakich element będzie użytkowany jego powierzchnia może być pokryta dodatkową powłoką, np. ocynkowana. Farba wykorzystywana w procesie lakierowania proszkowego występuje w postaci proszku (stąd nazwa). Proszek ten jest napylany na powierzchnię malowanego przedmiotu. Dzięki różnicy ładunków farba ściśle przylega do lakierowanej powierzchni, tworząc jednolitą warstwę. Element z napyloną farbą jest umieszczany w specjalnym piecu. Za sprawą wysokiej temperatury, farba, która zawiera w swoim składzie różnego typu żywice roztapia się, a rozpływając się po powierzchni, tworzy jednolitą powłokę o równej grubości. Powierzchnia farby ulega utwardzaniu, a po ostygnięciu wyrób jest gotowy do wykorzystania.

Ze względu na to, że proces malowania proszkowego wykorzystuje siłę elektrostatyczną, poddane mu mogą być wyłącznie elementy zrobione z materiałów przewodzących prąd. Nie da się natomiast w ten sposób pomalować materiałów, które są dobrymi izolatorami – drewna, ceramiki lub tworzywa sztucznego. Malowaniu proszkowemu mogą być poddawane właściwie wszystkie rodzaje metali, choć w niektórych przypadkach ich powierzchnia musi być specjalnie przygotowana.


Wróć do bloga