lakiernia

PROSZKOWA

flaga flaga

CHROSTOWSKI

+48 604 265 579

Adres: 74-404 Cychry ul. Kostrzyńska 1

NIP: PL5971288288

5 zalet malowania proszkowegoMalowanie proszkowe to bardzo popularna metoda wykonywania powłok malarskich. Może być stosowana do wszystkich materiałów zapewniających przewodnictwo magnetyczne. Najczęściej jest używana przy malowaniu elementów maszyn i urządzeń, a także różnych produktów wytwarzanych z metalu, m.in. mebli, obudów sprzętów AGD lub elementów karoserii i wyposażenia pojazdów. Farby wykorzystywane przy malowaniu proszkowym są nanoszone przy pomocy sił elektrostatycznych, za których sprawą proszek ściśle przywiera do malowanego przedmiotu.

Malowany element jest następnie umieszczany w specjalnej komorze, gdzie poddaje się go działaniu wysokiej temperatury. Sprawia ona, że farba rozpływa się po powierzchni i się utwardza.

Sprawdźmy, jakie jest 5 największych zalet malowania proszkowego.

Regularna grubość powłoki

Dzięki stosowaniu metody malowania proszkowego można uzyskać na całej powierzchni przedmiotu jednolitą powłokę o identycznej grubości. Dodatkową zaletą jest to, że nanoszone warstwy farby mogą być bardzo cienkie i równomiernie rozprowadzone. Malowanie proszkowe nadaje się bardzo dobrze do pokrywania farbą elementów o złożonych kształtach, które sprawiałyby duże kłopoty przy tradycyjnym malowaniu „na mokro”.

Malowanie proszkowe nie zmienia znacząco parametrów użytkowych malowanego przedmiotu

Dzięki temu, że w procesie malowania proszkowego można uzyskać bardzo cienkie warstwy farby, wymiary malowanych elementów nie ulegają zmianie. Nie ma więc problemu ze spasowaniem części czy inną niż przed malowaniem odległością między punktami montażowymi.

Bogata paleta kolorystyczna

Farby proszkowe są dostępne w bardzo dużej ilości kolorów i odcieni. Dostępne są wszystkie barwy z palety przemysłowej RAL, a w wielu przypadkach istnieje też możliwość przygotowania farby o określonym kolorze.

Różne rodzaje farb

Do malowania proszkowego można wykorzystywać różne rodzaje farb o odmiennych właściwościach. Dostępne są m.in. farby o zwiększonej odporności na ścieranie, wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe, wytrzymujące udary i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także np. dedykowane specjalnie do powierzchni porowatych.

Farby przyjazne środowisku

Farby stosowane w malowaniu proszkowym nie zawierają rozpuszczalników. Nie występuje w ich przypadku problem zagospodarowania resztek farb pozostających w opakowaniach. Korzystne jest także to, że zużycie farb przy metodzie proszkowej jest znacznie mniejsze.


Wróć do bloga